Project Description

Koulutus

Purjelautailun opettelu

Purjelautailemaan voit toki oppia ihan itse. Kokeilemalla – onnistumisen ja erehtymisen kautta. Hankkimalla varusteet ja harjoittelemalla. Näinhän useimmat meistä ovat aloittaneet. Ja jos haluat aloittaa vuokravälineillä, seurat ja vuokraamot yleensä vaativat todisteen jonkinlaisen kurssin käymisestä, jotta voi sitten käyttää seuran välineitä.

Kurssit ja koulutus

Varmin tapa onnistua ja tykätä lajista on käydä kurssi, osallistua ja saada opetusta. Osa opetuksesta tapahtuu maissa ns. simulaattorilla, mutta suurin osa ihan vedessä purjelaudalla.

Se mitä tarvitset mukaan, vaihtelee kursseittain. Voi olla, ettet tarvitse mitään, mutta voi olla, että tarvitset esimerkiksi märkäpuvun ja mahdollisesti lajiin sopivat jalkineet. Tietoa saat kokeneilta kouluttajilta.

Yksi tapa aloittaa on ottaa yksityisopetusta. Yksityisopetuksesta ja ryhmäkoulutuksesta valtakunnallisesti antavat sinulle mielellään lisätietoa seuraavat Suomen Windsurfer Liitto ry:n viralliset koulutusohjaajat (yhteystiedot alempana).

Kurssin jälkeen lajia voi harrastaa seurojen laudoilla
tai vuokralaudoilla, tai hankkia oman.

Reippaasti mukaan vaan ja kyselemään kursseista!

Suomen Windsurfer Liitto ry:n viralliset koulutusohjaajat

Pääkaupunkiseutu

Lasse Luoto

lasse@windsurferclass.fi
puh. 045 2670 422

Tampere

Tuija Anttila

tuija@windsurferclass.fi
puh. 040 5111 711

Naantali

Iiro Viljanen

iiro@windsurferclass.fi
puh. 050 502 4619

SWL ry:n yhteistyöseurat 1.4.2021

SWL:n koulutus- ja harjoittelukeskus on Espoon Pursiseura



Espoon Pursiseura EPS ry

Nuottatie 19
022
30 Espoo

Yhteyshenkilö:
Jaakko Rewell jaakko@windsurferclass.fi

espoonpursiseura.fi



Brändö Seglare r.f.

Granfeltsvägen 11
00570 Helsingfors

Yhteyshenkilö:
Ben Mellin
benmellin@outlook.com

brandoseglare.fi



Espoonlahden Surffitalli ry

Metsäkukantie 9
02330 Espoo

Yhteyshenkilö:
Pasi Rahikka
pasi@surf.fi

surffitalli.com



Lohjan Purjehtijat ry

Nuottatie 2
08100 Lohja

Yhteyshenkilö:
Harri Toikkanen, harri.toikkanen32@gmail.com

lohjanpurjehtijat.fi



Helsingfors Segelsällskap r.f

Liuskasaari
00140 Helsinki

Yhteyshenkilö:
Rosa Lindqvist sailingschool@helsinkisailing.com

helsinkisailing.com



Erimover Oy Ab,
Munkkiniemi

Heikkiläntie 4
00210 Helsinki

Yhteyshenkilö:
puh. 045 1675 255
sup@erimover.com

erimover.com



Naantalin Purjehdusseura ry

PL 57
21101 Naantali

Yhteyshenkilö:
Iiro Viljanen
iiro@windsurferclass.fi

nps.fi



Pirkkalan Pursiseura ry

Pursitie 8
33960 Pirkkala

Yhteyshenkilö:
Tuija Anttila
tuija@windsurferclass.fi

pirkkalanpursiseura.fi



Surfkeskus Yyteri

Sipintie 1
28840 Pori

Yhteyshenkilö:
puh. 050 512 1366
info@surfkeskusyyteri.fi

surfkeskusyyteri.fi



Merijooga

Merijooga Hanko
Satamakatu 2, 2 krs.

Yhteyshenkilö:
Marja Salokangas, marja.r.salokangas@gmail.com

merijooga.fi



Sipoonranta Sup & Sport ry

Sipoonranta 10 B 1,
01120 Västerskog

Yhteyshenkilö:
Marko Haarakangas
haarakangas.marko@gmail.com

FB: sipoonranta sup



Aulanko Outdoors

Katajistontie 1
13220 Hämeenlinna

Yhteyshenkilö:
Kirsi Reinikka
kirsi.reinikka@fenixohjelmapalvelut.fi

aulankooutdoors.fi